Sklad má byť miestom poriadku

Sklad je dôležitou jednotkou v logistike a distribúcii firiem a spoločností. Ak ale nefunguje, máme problém. A ten nás môže stáť nemalé peniaze. Sklad je základným pevným kameňom na ceste tovarov a služieb od výrobcov cez distribučné spoločnosti po koncového zákazníka. Napriek tomu, musí dokázať svoju absolútnu variabilitu a prispôsobivosť rôznym situáciám, ktoré pri tomto procese vznikajú. Ak nefunguje sklad, neprebieha efektívne ani naskladňovanie a naopak vyskladňovanie tovarov. To je dosť obmedzujúce a oberá tak spoločnosť o nemalé peniaze. Nielen neefektívnou činnosťou ale aj neprehľadnosťou a chaosom, ktorý v skladových priestoroch môže ľahko zavládnuť.

Správny manažér musí mať sklad pod palcom

Tým pádom vzniká negatívne a stresujúce pracovné prostredie. Vyhnúť by sme sa mali chaotickému a neprehľadnému skladovaniu. Pritom možností ako docieliť maximalizáciu výkonu skladu je tu hneď niekoľko. Ak máte pocit, že skladové priestory nie sú plne využité, je načase začať upratovať. Priestor dokážete plnohodnotne využiť napríklad roztriedením tovarov a materiálov do boxov či prepraviek. Tieto poskytujú nielen ľahšie a prehľadnejšie pracovanie skladníkov ale aj efektívnejšiu ochranu pred poškodením tovarov. Odpisy v neúhľadných a chaoticky zatriedených skladoch sú bežnou rutinou. Takto ale prichádzate o nemalé peniaze, ktoré by sa dali použiť vo firme oveľa rozumnejšie. Prepravky a boxy sú stohovateľné a tak môžete využiť aj vyššie časti skladu.

Drevené palety sa zo skladov už vytrácajú

Vďaka možnosti opatriť tieto obaly nálepkami či čiarovými kódmi je dohľadávanie a triedenie príchodzieho tovaru rýchle, prehľadné a jednoduché. Čím si šetríte čas. A čas sú predsa peniaze. Ak ale potrebujete zabaliť tovar pri expedícii a musíte sa spoľahnúť na to, že paleta udrží váhu nákladu a dopraví ho neporušene na miesto doručenia, nepoužívajte drevené palety. Ich využitie sa vytráca práve vďaka ich nízkej trvácnosti a odolnosti proti nárazom, oderom a hygiene. Práve pre vyššie nároky prevozov sa používajú plastové palety. Sú pevnejšie, odolnejšie, ekologickejšie a hygienickejšie ako ich drevený predchodca.